Życzenia Wielkanocne
Zaproszenie na wykład Prof. Gunnara Henrikssona "A novel concept for energy storage - lignin based flow cell batteries" 6.03.2025 o godz. 12.30
LUBELSKI ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA CHEMICZNEGO wraz z SEKCJĄ FIZYKOCHEMII ZJAWISK MIĘDZYFAZOWYCH
oraz
WYDZIAŁ CHEMII I
INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH UMCS
serdecznie zapraszają na wykład
Prof. Gunnara Henrikssona
KTH, Royal Institute of Technology, Division of Wood Chemistry and Pulp Technology, Sztokholm, Szwecja
zatytułowany:
A novel concept for energy storage - lignin based flow cell batteries.
Wykład odbędzie się w ramach wizyty studyjnej z projektu ”Improving teaching competencies in design of new generation biomaterials from wood waste” (BIOMAT)
Wykłady mają charakter otwarty i odbędą się w czwartek
6 marca 2025 r. o godzinie 12:00 i 12.30 w sali M
w budynku „Małej chemii” (pl. M. Curie-Skłodowskiej 2, Lublin).
prof. dr hab. Beata Podkościelna
Przewodnicząca Lubelskiego Oddziału PTChem
Zaproszenie na wykład Prof. Jadranki Blazevskiej Gilev "Effect of Lignin on Different Properties of Lignin/Polymer Composites" 6.03.2025 o godz. 12:00
LUBELSKI ODDZIAŁ POLSKIEGO TOWARZYSTWA CHEMICZNEGO wraz z SEKCJĄ FIZYKOCHEMII ZJAWISK MIĘDZYFAZOWYCH
oraz
WYDZIAŁ CHEMII I
INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH UMCS
serdecznie zapraszają na wykład
Prof. Jadranki Blazevskiej Gilev
University Sts Cyril and Methodius, Faculty of Technology and Metallurgy
Skopje, R. Macedonia
zatytułowany:
Effect of Lignin on Different Properties of Lignin/Polymer Composites.
Wykład odbędzie się w ramach wizyty studyjnej z projektu ”Improving teaching competencies in design of new generation biomaterials from wood waste” (BIOMAT)
Wykłady mają charakter otwarty i odbędą się w czwartek
6 marca 2025 r. o godzinie 12:00 i 12.30 w sali M
w budynku „Małej chemii” (pl. M. Curie-Skłodowskiej 2, Lublin).
prof. dr hab. Beata Podkościelna
Przewodnicząca Lubelskiego Oddziału PTChem
27 Konferencja Sprawozdawcza Wydziału Chemii i Instytutu Nauk Chemicznych
W dniu 17 lutego 2025 roku w Instytucie Nauk Chemicznych, Wydziału Chemii UMCS w Lublinie odbyła się 27. Konferencja Sprawozdawcza na której Pracownicy Wydziału Chemii i Instytutu Nauk Chemicznych prezentowali wyniki prowadzonych badań i przedstawiali swoje osiągnięcia podsumowując miniony rok kalendarzowy. Podczas konferencji odbyło się także uroczyste wręczenie dyplomów osobom wyróżnionym w konkursie organizowanym przez Wydział Chemii i Instytut Nauk Chemicznych UMCS na najlepszą pracę magisterską w roku akademickim 2023/2024 i rozprawę doktorską obronioną w 2024 r.
Zarząd Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego wzorem lat ubiegłych ufundował nagrody finansowe dla zwycięzców konkursów będących członkami Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dyplomy od Lubelskiego Oddziału PTChem dla Jędrzeja Kozaka (I miejsce, rozprawa doktorska), Agnieszki Krzyszczak-Turczyn (III miejsce, rozprawa doktorska) oraz Kariny Tokarskiej (I miejsce, praca magisterska) wręczyła przewodnicząca Lubelskiego Oddziału PTChem prof. dr. hab. Beata Podkościelna.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Monika Wawrzkiewicz
![]() |
![]() |
![]() |
"Radioterapia nie tylko onkologiczna. Zastosowanie napromieniowania w chorobach nienowotworowych" – wykład dr n. med. Aleksandra Kozłowska
W dniu 07.02.2025r. dr n. med. Aleksandra Kozłowska (Kierownik Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Lublinie) wygłosiła wykład pt. "Radioterapia nie tylko onkologiczna. Zastosowanie napromieniowania w chorobach nienowotworowych" dla członków Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz pracowników Wydziału Chemii i Instytutu Nauk Chemicznych UMCS. dr n. med. Aleksandra Kozłowska w swojej prelekcji poruszyła nie tylko wątki historyczne, opowiadając o początkach radioterapii, sięgających końca XIX w., ale przedstawiła także ewolucję tej formy leczenia, z uwzględnieniem najnowszych i najbardziej skutecznych metod terapii dostępnych w chwili obecnej. Słuchacze dowiedzieli się o faktach i mitach dotyczących radioterapii oraz o praktycznych aspektach przygotowania się do zabiegów tego typu w chorobach onkologicznych. Niezwykle interesującą częścią wykładu było omówienie radioterapii przeciwzapalnej jako sposobu leczenia chorób nienowotworowych, takich jak zespół bolesnego barku, schorzenia stawów (łokieć tenisisty i łokieć golfisty), ostrogi piętowej i inne.
Monika Wawrzkiewicz
Fot.1. (od lewej) prof. dr hab. Beata Podkościelna oraz dr n. med. Aleksandra Kozłowska (autor: Monika Wawrzkiewicz)
Zaproszenie na wykład dr n. med. Aleksandry Kozłowskiej "Radioterapia nie tylko onkologiczna. Zastosowanie napromieniowania w chorobach nienowotworowych."
Konferencja Science and industry – challenges and opportunities (SICO2025) 24-26 czerwca 2025 - Lublin
Szanowni Państwo,
pragniemy Państwa zaprosić do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji, która jest kontynuacją organizowanego dotychczas Ogólnopolskiego Sympozjum „Nauka i przemysł – metody spektroskopowe w praktyce, nowe wyzwania i możliwości”.
Wydarzenie organizowane po raz drugi pod nową nazwą „Science and industry – challenges and opportunities” (SICO2025) odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2025 roku w Lublinie i zgromadzi ekspertów z obszarów nauk ścisłych i technicznych, przyrodniczych oraz rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, którzy opowiedzą o najnowszych osiągnięciach w swoich dziedzinach. W ramach wydarzenia wydana zostanie monografia Wydawnictwa UMCS z numerem ISBN w formie e-booka.
Konferencja stanowić będzie okazję do zaprezentowania dorobku naukowego, osiągnięć badawczych i wdrożeniowych realizowanych w Państwa macierzystych placówkach i do dyskusji nad skutecznym transferem wiedzy, która powstaje w ośrodkach badawczych do praktyki gospodarczej.
Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Nauk Chemicznych UMCS, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Aktualne informacje dotyczące konferencji dostępne są na stronie: https://www.umcs.pl/en/sico.htm
Serdecznie zapraszamy do udziału !
Z wyrazami szacunku,
w imieniu Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Dorota Kołodyńska

Konferencja - Fizykochemia granic faz - metody instrumentalne. Lublin 11–15 maja 2025.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do Lublina na kolejną, piątą już edycję konferencji „Fizykochemia granic faz - metody instrumentalne” (FGF5), która odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2025 roku w Hotelu Luxor/Atelia.
Konferencja ta organizowana jest przez Wydział Chemii UMCS, Instytut Nauk Chemicznych UMCS oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego wraz z Sekcją Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych PTChem.
Celem konferencji jest prezentacja osiągnięć, wymiana doświadczeń i wiedzy naukowej oraz nawiązanie nowych kontaktów naukowych pomiędzy reprezentantami wiodących ośrodków naukowych w Polsce, w dziedzinach chemii, fizyki, biologii, farmacji i ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem fizykochemii granic faz.
Tematyka Sympozjum obejmuje następujące Sekcje naukowe:
- chemia środowiskowa i radiochemia,
- chemia w medycynie i kosmetyce,
- technologia chemiczna i kataliza,
- fizykochemia ciała stałego,
- elektrochemia, elektroanaliza i chemia analityczna,
- adsorpcja i stabilność układów zdyspergowanych.
Istotny aspekt konferencji to również integrowanie środowiska naukowego, promowanie młodych naukowców, identyfikowanie potrzeb otoczenia gospodarczego oraz wymiana informacji pomiędzy naukowcami i przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego.
Serdecznie zapraszamy do rejestracji poprzez stronę internetową: fgf.umcs.pl
Mamy nadzieję, że to wydarzenie naukowe na stałe zapisze się w Państwa kalendarzach.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego,
Przewodniczące
prof. dr hab. Agnieszka Nosal-Wiercińska
prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska