International Symposium Effects of Surface Heterogeneity in Adsorption, Catalysis and related Phenomena 7-11 września 2025r. - Lublin
Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na konferencję naukową ISSHAC-12 (International Symposium Effects of Surface Heterogeneity in Adsorption, Catalysis and related Phenomena), która odbędzie się w dniach 7-11 września 2025r. w Lublinie. W tym celu uruchomiona została strona internetowa konferencji, na której można znaleźć najważniejsze informacje, jak również zarejestrować się: https://isshac.pl/
Tematyka konferencji obejmuje nie tylko szereg zagadnień teoretycznych i eksperymentalnych związanych z powierzchnią, adsorpcją, katalizą, dyfuzją i materiałami porowatymi, ale również nanomateriały, biomateriały czy aspekty związane z zieloną chemią. Dokładną listę zagadnień można znaleźć tutaj: https://isshac.pl/scope-of-the-symposium/
Konferencje ISSHAC znane są z wyjątkowego stylu, w którym poza formalnymi obradami duży nacisk położony jest na stworzenie jak największej liczby możliwości do nieformalnej dyskusji i bezpośredniej wymiany pomysłów między osobami. Rozbudowany program socjalny daje wiele takich możliwości. Organizując pierwsze i kolejne sympozja ISSHAC kierowaliśmy się zasadą, że każde sympozjum powinno być zlokalizowane w innym, ale atrakcyjnym miejscu, aby zapewnić uczestnikom możliwość czerpania przyjemności zarówno z nauki, jak i towarzystwa oraz niepowtarzalnej atmosfery.
Dalsze szczegóły dotyczące konferencji dostępne są na stronie https://isshac.pl/
W imieniu Komitetu Naukowego oraz Organizacyjnego serdeczne pozdrowienia przesyłają:
Beata Podkościelna (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego)
Mariusz Barczak (Przewodniczący Komitetu Naukowego)
Konferencja Science and industry – challenges and opportunities (SICO2025) 24-26 czerwca 2025 - Lublin
Szanowni Państwo,
pragniemy Państwa zaprosić do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji, która jest kontynuacją organizowanego dotychczas Ogólnopolskiego Sympozjum „Nauka i przemysł – metody spektroskopowe w praktyce, nowe wyzwania i możliwości”.
Wydarzenie organizowane po raz drugi pod nową nazwą „Science and industry – challenges and opportunities” (SICO2025) odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2025 roku w Lublinie i zgromadzi ekspertów z obszarów nauk ścisłych i technicznych, przyrodniczych oraz rolniczych, leśnych i weterynaryjnych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu, którzy opowiedzą o najnowszych osiągnięciach w swoich dziedzinach. W ramach wydarzenia wydana zostanie monografia Wydawnictwa UMCS z numerem ISBN w formie e-booka.
Konferencja stanowić będzie okazję do zaprezentowania dorobku naukowego, osiągnięć badawczych i wdrożeniowych realizowanych w Państwa macierzystych placówkach i do dyskusji nad skutecznym transferem wiedzy, która powstaje w ośrodkach badawczych do praktyki gospodarczej.
Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Nauk Chemicznych UMCS, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Aktualne informacje dotyczące konferencji dostępne są na stronie: https://www.umcs.pl/en/sico.htm
Serdecznie zapraszamy do udziału !
Z wyrazami szacunku,
w imieniu Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Dorota Kołodyńska
Poniżej link do Zaproszenia na Konferencję.
https://lublin.ptchem.pl/images/aktualnosci/2025/SI_Zaproszenie2025.pdf
Konferencja „Fizykochemia granic faz metody instrumentalne”
Konferencja organizowana jest przez Wydział Chemii UMCS, Instytut Nauk Chemicznych UMCS oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego wraz z Sekcją Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych.
Strona konferencji: fgf.umcs.pl
Tematyka Sympozjum koncentruje się wokół następujących zagadnień:
- Chemia środowiskowa i radiochemia
- Chemia w medycynie i kosmetyce
- Technologia chemiczna i kataliza
- Fizykochemia ciała stałego
- Elektrochemia, elektroanaliza i chemia analityczna
- Adsorpcja i stabilność układów zdyspergowanych
Celem konferencji jest prezentacja osiągnięć, wymiana doświadczeń i wiedzy naukowej oraz nawiązanie nowych kontaktów naukowych pomiędzy reprezentantami wiodących ośrodków naukowych w Polsce, w dziedzinach chemii, fizyki, biologii, farmacji i ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem fizykochemii granic faz.
Dotychczasowe edycje konferencji FGF:
Edycja | Data | Uczestnicy | Aktywności | Publikacja |
FGF 1 | 23-26 kwietnia 2017 r. | 115 uczestników | 21 wykładów 34 komunikatów 77 posterów |
Monografia pt. „Nowe trendy w fizykochemicznych badaniach granic faz” (ISBN 978-83-60988-25-1) - 27 rozdziałów |
FGF 2 | 13-17 maja 2019 r. | 138 uczestników | 20 wykładów 50 komunikatów 79 posterów |
Numer specjalny czasopisma Physicochemical Problems of Mineral Processing [vol.55(6), 2019] - 24 artykuły |
FGF 3 | 22-26 sierpnia 2021 r. | 124 uczestników | 14 wykładów 43 komunikatów 77 posterów |
Numer specjalny czasopisma Physicochemical Problems of Mineral Processing [vol.58(2), 2022] - 17 artykułów |
FGF 4 | 16-20 kwietnia 2023 r. | 138 uczestników | 22 wykładów 36 komunikatów 86 posterów |
1) Numer specjalny czasopisma Physicochemical Problems of Mineral Processing [vol. 59(4), 2023] - 11 artykułów 2) Special Issue "Research on Green Adsorbents”, Molecules , 2024 -16 artykułów |
FGF 5 | 11-15 maja 2025 r. |
64. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego
W dniach 11-16 września 2022 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się 64. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem).
Organizatorzy Zjazdu:
Polskie Towarzystwo Chemiczne, Oddział Lubelski PTChem oraz Wydział Chemii i Instytut Nauk Chemicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).
Współorganizatorzy Zjazdu:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL), Uniwersytet Medyczny w Lublinie (UM, Lublin), Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (UP, Lublin), Politechnika Lubelska (PL), Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach (Łukasiewicz-INS), a także Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie (IA PAN, Lublin)
Zjazd odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Program zjazdu: 64 Zjazd PTChem.pdf
Książka abstraktów: 64 Zjazd PTChem - abstrakty.pdf
W Zjeździe uczestniczyło 640 osób, w tym: pracownicy naukowi, doktoranci oraz studenci krajowych i zagranicznych uczelni wyższych, instytutów naukowych i naukowo-badawczych, pracownicy zakładów przemysłowych, firm produkujących i zajmujących się dystrybucją aparatury chemicznej, nauczyciele chemii oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Doskonała Nauka – Wsparcie Konferencji Naukowych był możliwy nieodpłatny udział 33 naukowców z Ukrainy.
Podczas Zjazdu zaprezentowano: jeden wykład inauguracyjny, osiem wykładów plenarnych, jeden wykładu na zaproszenie Lubelskiego Oddziału PTChem, 98 wykładów sekcyjnych, 194 komunikaty sekcyjne oraz 352 plakaty.
Wykład inauguracyjny pt. ”Perspectives in chemistry: from supramolecular chemistry towards adaptive chemistry” wygłosił laureat nagrody nobla w dziedzinie chemii (1987 r.) prof. Jean-Marie Lehn (University of Strasbourg).
Wykłady plenarne wygłosili:
– prof. Bartosz Sołowiej (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) – „Nowe trendy i innowacje w żywności”,
– prof. Wolfgang Weigand (Friedrich-Schiller-Universität Jena) – „Sulfur connects – 22 years of a successful collaboration between Łódż and Jena” współautor: Grzegorz Mlostoń (Uniwersytet Łódzki),
– prof. Łukasz Albrecht (Politechnika Łódzka) – „Organokatalityczne cykloaddycje jako użyteczne narzędzie w tworzeniu chemicznej różnorodności”,
– prof. Henryk Jeleń (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) – „Wyzwania w analityce związków lotnych żywności”,
– prof. Henryk Kozłowski (Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski) – „Chemical thrills of histidine rich metal binding sites” współautorzy: Magdalena Rowińska-Żyrek, Aleksandra Hecel, Joanna Wątły (Uniwersytet Wrocławski), Jolanta Świątek-Kozłowska (Uniwersytet Opolski),
– prof. Zygmunt Kowalski (Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk) – „Przetwarzanie uwodnionej biomasy metodą karbonizacji hydrotermalnej”,
– prof. Jacek Waluk (Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) – „Tautomeria w izomerach porfiryny”,
– prof. Iwona Maciejowska (Uniwersytet Jagielloński) – „Dydaktyka akademicka na kierunkach chemicznych – co się zmieniło od czasu, gdy sami byliśmy studentami?”,
– prof. Karol S. Bruzik (University of Illinois at Chicago) – „New perspectives in gabaergic drug design – null allosteric ligands” współautorzy: Bo Wu, Dimosthenis Koinas (University of Illinois at Chicago), Anthony Pajak, Zhou Xiaojuan and Keith W. Miller (Harvard Medical School) – wykład na zaproszenie Lubelskiego Oddziału PTChem.
W trakcie Zjazdu można było odwiedzić stoiska sponsorów i wystawców oraz zapoznać się z przedstawioną przez nich ofertą dotyczącą sprzętu, aparatury i odczynników chemicznych. Stoiska firm były dostępne dla uczestników Zjazdu przez cały czas jego trwania.
Wydarzeniem towarzyszącym 64. Zjazdowi Naukowemu Polskiego Towarzystwa Chemicznego w tym dniu była debata sektorowa „Współpraca instytucji edukacyjnych i przemysłu w zakresie przygotowania kadr na rynek pracy w sektorze chemicznym”.
Zjazd był doskonałą okazją do spotkania chemików z całego kraju, wymiany doświadczeń i myśli naukowej, nawiązania i podtrzymania współpracy między ośrodkami naukowymi w tym również z Ukrainy. Mamy nadzieję, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, spotkanie chemików z całej Polski oraz gości z zagranicy w gościnnych progach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej było owocne zarówno pod względem naukowym jak i towarzyskim i zapadnie na długo w pamięci jego uczestników.
dr hab. Beata Podkościelna, prof. UMCS
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, Uniwersytet Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie
dr hab. Monika Wawrzkiewicz, prof. UMCS
Sekretarz Zjazdu, Uniwersytet Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie
ISSHAC – International Symposium Effects of Surface Heterogeneity in Adsorption, Catalysis and related Phenomena
Ta organizowana co trzy lata (triennale) konferencja międzynarodowa jest przygotowywana przez pracowników Wydziału Chemii UMCS w Lublinie, Lubelskiej Sekcji PTChem oraz Sekcji Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych PTChem.
Strona konferencji: isshac.pl
Komitet Naukowy i Organizacyjny ISSHAC:
-prof. Władysław Rudziński (honorowy przewodniczący Komitetu Naukowego)
-prof. Bohdan Wojciechowski (honorowy przewodniczący Komitetu Naukowego)
-dr hab. Mariusz Barczak (przewodniczący)
-prof. Jola Narkiewicz-Michałek
-dr Mateusz Drach
-prof. Tomasz Pańczyk (PAN Kraków)
-prof. Małgorzata Witko (PAN Kraków)
-dr Małgorzata Gil
-mgr Maria Charmas
-mgr Monika Iskierko-Wichrowska
Konferencje dotychczas zorganizowane przez Zespół ISSHAC:
ISSHAC-10 27-31 VII 2018 w Lublinie
ISSHAC-9 17-23 VII 2015 we Wrocławiu
ISSHAC-8 27-31 VIII 2012 w Krakowie
ISSHAC-7 5 – 11 VII 2009 w Kazimierzu Dolnym
ISSHAC-6 28 VIII – 2 IX 2006 w Zakopanem
ISSHAC-5 w Gdańsku (2004) – org. z UG, Gdańsk
ISSHAC-4 w Krakowie (2001) – org. z UJ, AGH i Inst. Katalizy PAN w Krakowie
ISSHAC-3 w Toruniu (1998) – org. wraz z UMK Toruń
ISSHAC-2 w Zakopanym i Lewoczy (Słowacja) (obie miejscowości w Tatrach) (1995) – komitet org. Polsko-Słowacki
ISSHAC-1 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (1992) (org. – tylko UMCS)